Dlaczego po malowaniu są smugi i cienie-malowanie Warszawa.

Malowanie Warszawa-smugi i cienie po malowaniu.

Malowanie-jak uniknąć tych smug?

Malowanie ścian wymaga posiadania pewnych umiejętności, trochę cierpliwości oraz minimum doświadczenia. Bez tego jest raczej mało prawdopodobne aby końcowy efekt malowania był zadowalający. Najczęściej spotykanym kiepskim efektem malarskim są smugi i różnego rodzaju cienie oraz plamy. Te defekty są najbardziej widoczne pod światło na powierzchni sufitów i nieco rzadziej na ścianach. Sufity jest o wiele trudniej malować, więc i ilość niedociągnięć jest większa. Po malowaniu, kiedy widzimy smugi, to zastanawiamy się co poszło nie tak. 

Oto najczęstsze przyczyny i błędy wpływające na powstawanie smug: brak doświadczenia w malowaniu, nieodpowiednie narzędzia do malowania, zbyt gęsta farba, nakładanie zbyt dużej lub zbyt małej ilości farby, nierównomierne rozprowadzenie farby po malowanej powierzchni, niezgruntowanie malowanej powierzchni, zbyt wysoka temperatura otoczenia, słabej jakości farba. 

Jak widać, przyczyn powstawania smug i plam po malowaniu jest wiele. Omówmy kilka z nich. Zbyt wysoka temperatura otoczenia powoduje że farba szybko schnie, przez co nie można odpowiednio połączyć kolejno nakładanych pasów farby. Trzeba pamiętać, że łączone ze sobą pasy farby muszą być wilgotne. Jeżeli takie łączenie wykonamy zbyt późno, to możemy być pewni widocznych smug. Jest na rynku kilka firm które oferują farby niewymagające aż tak precyzyjnego łączenia na mokro. Są to takie marki jak Benjamin Moore czy Para. Jednak są to farby z najwyższej półki cenowej i nie każdego będzie na nie stać.  Następną przyczyną smug na sufitach i ścianach jest nierównomierne rozprowadzenia farby po malowanej płaszczyźnie. Jeżeli w jednym miejscu farby będzie mniej a w innym więcej, to malowana powierzchnia nie będzie schła równomiernie i po wyschnięciu efekt będzie mizerny. Dodatkowo w miejscach gdzie tej farby było za mało lub za dużo, będzie bardziej chropowata struktura.  Na chropowatej strukturze światło bardziej się załamuje co tworzy złudzenie plam i smug.  

Tak więc, jeżeli mamy troszkę wprawy i doświadczenia przy malowaniu oraz będziemy przestrzegać podstawowych zasad, to nie musimy się obawiać smug po malowaniu.